Kryzys gospodarczy, jaki zarysował się w ostatnich latach, nie oszczędza nikogo. Może i Twoja firma znalazła się na skraju bankructwa? Zastanawiasz się, co zrobić, aby nie doprowadzić swojego przedsiębiorstwa do całkowitej upadłości? Szybko podejmij odpowiednie kroki, bo upływający czas działa na Twoją niekorzyść. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Kiedy zdecydować się na upadłość, a kiedy na restrukturyzację firmy?
Czy i kiedy warto ogłaszać upadłość firmy?
Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w kierunku ratowania swojej firmy, przede wszystkim poświeć chwilę na znalezienie odpowiedniego rozwiązania – musisz działać racjonalnie, aby wybrać opcję, która będzie najkorzystniejsza.
Chcesz ocalić swoje przedsiębiorstwo? Nie warto zaciągać kolejnych kredytów ani innych zobowiązań finansowych, żeby regulować stale narastające należności. Spirala zadłużeń jeszcze pogorszy Twoją sytuację. Dojdzie do tego, że wierzyciele i banki zaczną nagminnie upominać się o spłaty, na które w końcu zabraknie Ci środków. W takich sytuacjach ustawa daje możliwość ogłoszenia upadłości. Wierzyciele odzyskają część swoich należności, ale Twoja firma nie będzie mogła dalej działać. W trudnych chwilach zawsze warto skorzystać z pomocy eksperta z Kancelarii Prawnej LIBERO.
Na czym polega postępowanie upadłościowe?
Dłużnik niewypłacalny to taki, który przez ponad 3 miesiące nie jest w stanie regulować żadnych należności. Od momentu, kiedy przedsiębiorca stanie się całkowicie niewypłacalny, ustawa nakazuje w ciągu 30 dni złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Dochodzi do likwidacji majątku zadłużonej firmy. Uzyskane w ten sposób środki są przeznaczone na zaspokojenie wierzycieli. Całym tym procesem zarządza z ramienia sądu syndyk, który przeprowadza likwidację masy upadłościowej.
Upadłość oznacza likwidację firmy i spłatę zadłużeń z jej majątku.
Restrukturyzacja zamiast upadłości
Celem restrukturyzacji nie jest likwidacja firmy, ale jej uzdrowienie poprzez znalezienie sposobów na spłatę zobowiązań. Jeśli po analizie stanu finansowego swojej firmy dojdziesz do wniosku, że wkrótce możesz być zagrożony niewypłacalnością, to restrukturyzacja będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Według przepisów restrukturyzacja jest przewidziana dla firm, u których zachodzi poważna obawa zagrożenia niewypłacalnością.
W trakcie procesu restrukturyzacji wierzyciel nie musi formalnie zgłaszać swoich roszczeń, więc łatwiej Ci będzie zawrzeć z nim korzystny układ. Wymagana jest jednak zgoda wierzycieli na rozpoczęcie procesu restrukturyzacji. W postępowaniu restrukturyzacyjnym nie uczestniczy syndyk masy upadłościowej.
Proces restrukturyzacji to istne koło ratunkowe dla firmy. Nie doprowadza do jej likwidacji, ale wskazuje drogę jak działać lepiej i skuteczniej. Jednocześnie jest też na rękę wierzycielom, ponieważ pomimo tego, że nie dostaną oni od razu swoich pieniędzy, to mogą liczyć na pełną ich spłatę w przyszłości, jeśli Twoja firma utrzyma się na rynku.
Restrukturyzacja dba o interesy Twoje i wierzycieli
Ta forma dotyczy głównie podmiotów, które są zagrożone niewypłacalnością lub są już niewypłacalne. Jeśli jako przedsiębiorca spełnisz wymagane kryteria, a wierzyciele wyrażą zgodę, sąd wyda postanowienie o rozpoczęciu procesu restrukturyzacji.
Jeśli złożysz jednocześnie wniosek o obie ustawowe formy, sąd najpierw rozpatrzy wniosek o restrukturyzację, aby przedsiębiorstwo przetrwało. Jeśli zaproponowany układ będzie dla wierzycieli bardzo niekorzystny, sąd może rozpocząć procedury upadłościowe.
Restrukturyzacja a upadłość – podstawowe różnice
Jeśli masz poważne problemy z płynnością finansową w firmie, możesz złożyć wniosek o restrukturyzację. Wtedy możesz skorzystać z mechanizmów naprawczych, aby pozbyć się zadłużeń. Pochopny wniosek o ogłoszenie upadłości to definitywny koniec Twojego przedsiębiorstwa.
W procesie restrukturyzacji możesz zawrzeć układ z wierzycielami, który usatysfakcjonuje obie strony. W przypadku definitywnej upadłości tracisz cały majątek firmy.
Rozważ więc dobrze swoją sytuację i wybierz taki rodzaj restrukturyzacji, jaki będzie dla Ciebie odpowiedni.