Restrukturyzacja i upadłość to dwa pojęcia związane z postępowaniem z firmą w momencie, kiedy staje się ona niewypłacalna. Zasadniczym celem każdej z tych opcji jest pomoc organizacji, która z różnych powodów nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań finansowych. Niejedna firma odeszła z rynku z powodu problemów, jednak czy upadłość jest jedynym wyjściem z krytycznych sytuacji biznesowych? Kiedy można i kiedy warto zdecydować się na restrukturyzację?
Upadłość – definicja i podstawowe funkcje
Zrozumienie pojęcia upadłości firmy jest zapewne dla każdego dość intuicyjnie. Oznacza to brak jakichkolwiek nadziei na uratowanie przedsiębiorstwa, a jednocześnie oznacza koniec często długo narastających i przytłaczających problemów. Kiedy sytuacja finansowa firmy jest tak dramatyczna, że konieczne staje się całkowite zlikwidowane przedsiębiorstwa, ogłoszenie upadłości może być jedynym wyjściem.
Przeważnie jednak taki stan jest owocem nagromadzenia olbrzymiej ilości długów, czyli zobowiązań, których termin spłaty dawno już minął i próbą ratowania sytuacji zaciąganiem kolejnych kredytów na coraz to gorszych warunkach. Postępowanie upadłościowe ratuje podmiot poprzez wyzerowanie jego zobowiązań lub przynajmniej znaczne ich zmniejszenie.
Zgodnie z treścią art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawa upadłościowego – dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Postępowanie upadłościowe jako początek drogi
Podstawą do wszczęcia upadłości jest stwierdzenie niewypłacalności. Jesteś niewypłacalny, jeśli nie jesteś w stanie w żadnym stopniu sprostać zobowiązaniom finansowym, które zaciągnąłeś. Powszechnie uznaje się, że trzymiesięczne opóźnienia w spłatach to niewypłacalność. Możesz także zostać uznany za niewypłacalnego, jeśli suma wszystkich Twoich zobowiązań jest w okresie dwóch lat wyższa od wartości majątku firmy.
Wniosek o wszczęcie tego postępowania składany jest do sądu. Możesz zrobić to sam, jednak wnioskodawcą mogą być także osoby, wobec których jesteś dłużnikiem. W ten sposób prawo chroni także interesy osób, które z Twojego powodu mogą stracić pieniądze. W postępowaniu upadłościowym Twoi wierzyciele mogą zgłaszać odpowiednie pisma do syndyka, którego powołuje się do zarządzania masą upadłościową.
Po ogłoszeniu upadłości Twoja firma i całe jej zasoby są przekazywane na poczet wierzycieli, a Ty możesz zostać pozbawiony prawa prowadzenia działalności nawet przez 10 lat, jeśli Twoja niegospodarność spowodowała poważne straty nie tylko w Twojej, ale i w innych firmach.
Restrukturyzacja – czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?
Jesteś w lepszej sytuacji, jeśli Twoje przedsiębiorstwo można poddać postępowaniu restrukturyzacyjnemu. Jego celem jest zapobiegnięcie likwidacji podmiotu, czyli właśnie upadłości. Polega ono na redukcji problemów finansowych w Twojej firmie przy pomocy odpowiednich narzędzi.
Przykładowo w ramach restrukturyzacji część Twoich długów może zostać umorzona, co zwiększy Twoje szanse na wyjście z innych kredytów lub też wierzyciel wyrazi zgodę na to, że możesz oddać pieniądze później. W procesie restrukturyzacyjnym można także dążyć do zwiększenia wydajności Twojej firmy. Jeśli masz jeszcze trochę oszczędności, możesz efektywniej zarządzać swoimi długami i mieć za co je spłacić. Osoby prowadzące restrukturyzację Twojej firmy mogą na przykład zarekomendować Ci automatyzację pewnych procesów, byś produkował więcej w tym samym czasie lub aby oferowane przez Ciebie produkty były więcej warte.
W przypadku postępowania restrukturyzacyjnego wierzyciele nie będą zgłaszać wierzytelności do syndyka. Z prostego powodu – takiego syndyka w ogóle nie będzie. Na podstawie Twoich ksiąg rachunkowych nadzorca sądowy lub zarządca sam ustali spis wszystkich Twoich wierzycieli.
W przypadku restrukturyzacji wierzycielom nie przysługuje prawo do zgłoszenia wniosku o jego wszczęcie. Możesz dokonać tego Ty lub inne upoważnione osoby związane z ratowanym przedsiębiorstwem. Wniosek także składa się do sądu na podstawie stosownego formularza w systemie teleinformatycznym Krajowego Rejestru Zadłużonych.
Postępowanie restrukturyzacyjne czy upadłość? Na co powinieneś się zdecydować?
Co ciekawe, można wnioskować jednocześnie o restrukturyzację i upadłość firmy. Przykładowo – chcesz uratować swoje przedsiębiorstwo, mimo że jest w tragicznej sytuacji, bo widzisz dla niego nadzieję (np. zauważasz zmiany na rynku, zainwestowałeś w maszyny, które dadzą Ci przewagę konkurencyjną). Jednak Twoi wierzyciele nie podzielają Twojego entuzjazmu i składają wniosek do tego samego sądu o postępowanie upadłościowe. Na szczęście prawo stoi po Twojej stronie – w pierwszej kolejności sąd rozpatrzy Twój wniosek o restrukturyzację. Dopiero po jego ewentualnym oddaleniu zajmie się wnioskiem upadłościowym.
Zastanawiasz się zapewne, w jakich warunkach możesz ubiegać się o postępowanie restrukturyzacyjnie? Warunkiem jest wysokie prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie Twoje przedsiębiorstwo stanie się niewypłacalne – np. po zapłaceniu wszelkich zaległości masz bardzo niewielki zarobek lub też wychodzisz na zero. Nawet w początkowym stadium niewypłacalności możesz wnioskować o restrukturyzację. Tak naprawdę staje się ona niemożliwe dopiero wtedy, gdy Twoje zadłużenia są tak liczne i wysokie, że nie pokryłyby ich zyski nawet z kilku lat działalności.
Oczywiście lepsze jest postępowanie restrukturyzacyjne od ogłoszenia upadłości. Dzięki niemu zachowujesz swoją firmę, a także poprawiasz jej kondycję. Z tego powodu możesz liczyć na lepsze zyski w przyszłości.
Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, zawsze możesz skontaktować się ze specjalistą. Już teraz skorzystaj ze wsparcia Kancelarii Prawnej LIBERO.